Nauka języków obcych w szkole podstawowej to obecnie jeden z kluczowych elementów edukacji. Rodzice często zastanawiają się, ile języków obcych ich dzieci będą poznawać podczas nauki. System edukacji w Polsce określa dokładnie, jakie języki i w jakim wymiarze godzin są nauczane na poszczególnych etapach edukacji podstawowej.

Obowiązkowe języki obce w szkole podstawowej

Zgodnie z podstawą programową, w szkole podstawowej uczniowie uczą się dwóch języków obcych. Pierwszym i obowiązkowym jest język angielski, który wprowadzany jest już od pierwszej klasy. Drugi język obcy nowożytny pojawia się w siódmej klasie jako przedmiot obowiązkowy.

Warto zaznaczyć, że niektóre placówki oferują naukę drugiego języka obcego już od wcześniejszych klas, jednak odbywa się to w ramach zajęć dodatkowych lub w szkołach z rozszerzonym programem językowym.

Wymiar godzin nauki języków obcych

Nauka pierwszego języka obcego w klasach I-III odbywa się w wymiarze 2 godzin tygodniowo. W klasach IV-VIII liczba ta wzrasta do 3 godzin tygodniowo.

Drugi język obcy w klasach VII-VIII realizowany jest w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Łącznie więc w ostatnich dwóch latach szkoły podstawowej uczniowie spędzają 5 godzin tygodniowo na nauce języków obcych.

Wybór drugiego języka obcego

Szkoły mają pewną autonomię w kwestii wyboru drugiego języka obcego. Najczęściej wybieranymi językami są niemiecki, hiszpański, francuski oraz rosyjski. Wybór konkretnego języka zależy od kilku czynników:

  Kim jest nauczyciel kontraktowy i na czym polega jego praca?

– możliwości kadrowych szkoły
– zainteresowań uczniów i rodziców
– lokalnych uwarunkowań
– tradycji szkoły

Dodatkowe możliwości nauki języków

Poza obowiązkowymi lekcjami, szkoły często oferują dodatkowe zajęcia językowe. Mogą to być:

– koła zainteresowań
– zajęcia wyrównawcze
– przygotowanie do konkursów językowych
– współpraca międzynarodowa w ramach programów unijnych

Dzięki tym inicjatywom uczniowie mają szansę pogłębić swoją wiedzę językową poza standardowym programem nauczania.

Efekty nauczania języków obcych

Po ukończeniu szkoły podstawowej uczeń powinien osiągnąć poziom A2+ z pierwszego języka obcego oraz A1 z drugiego języka obcego według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Poziom znajomości języków jest weryfikowany podczas egzaminu ósmoklasisty, który obejmuje test z języka obcego nowożytnego.